kako-saran-vidi-u-vodi-al-carpone

Kako šaran vidi

Šaran ima dobro razvijen vid u boji koji koristi za lociranje hrane i izbegavanje predatora. Šaranov vid nije najkorisnije čulo kada je voda jako mutna i prodiranje svetlosti slabo. U tim sredinama, čulo mirisa i ukusa mnogo se više koristi za pronalaženje hrane. U čistoj vodi i jarkim sunčanim uslovima, šaranova sposobnost gledanja je vrlo dobra u zavisnosti od dubine vode. Kada su šarani manji, nakon postajanja i tokom prve godine života, vid je od vitalnog značaja za lov na zooplanktone i druge male beskičmenjake. “

Široki ugao

„Oči šarana su smeštene sa strane glave što mu daje veoma širok ugao vida, idealan za izbegavanje grabljivica i ribolovaca. Šaran ima relativno malu slepu tačku neposredno iza sebe ali ima velike površine monokularnog vida sa obe strane tela. Ovo je prizor niske rezolucije koji omogućava šaranu da vidi kretanje, ali da se ne fokusira oštro na predmete; jer u ovoj ravni imaju vrlo malo percepcije “.

Nije dobro na daljinu

„Na prednjem delu tela šaran ima područje binokularnog vida gde mogu oštro da se fokusiraju na objekte na relativno maloj udaljenosti. Zbog položaja očiju, šaran ima relativno loš binokularni vid u smislu da ne mogu dobro proceniti daljinu. Kao i direktno iza repa, šarani imaju još jedno malo slepo mesto tačno na prednjem delu nosa i jednom kad su u neposrednoj blizini vašeg mamca, nisu u stanju da vide šta pokušavaju da jedu i to je kada dodir i ukus preuzmu inicijativu.

„Šaranove oči su stvorene da efikasno rade u vodi, pa kada šarana postavite na dušek, postaju vrlo kratkovidi i mogu se fokusirati samo na predmete u krugu od nekoliko centimetara.

„Predatorske vrste poput štuka imaju vrlo dobar binokularni vid zbog toga što su njihove velike oči postavljene okrenute ka napred. To im omogućava da vrlo dobro procene udaljenost, što je korisna karakteristika prilikom udara na plen, ali ne i toliko dobro ako pokušavate da izbegnete da vas pojedu“

Njihov noćni vid

„U oku postoje dve vrste ćelija fotoreceptora skupljene na zadnjem delu oka (mrežnjače), to su čunjevi i štapići. ’Čunjevi’ otkrivaju boju, dok ’štapići’ otkrivaju razlike u intenzitetu svetlosti. Šaran ima četiri vrste ćelija čunjeva koje otkrivaju crvenu, zelenu, plavu i ultraljubičastu boju, što znači da šaran može videti širi spektar svetlosti od ljudi. Takođe je dokazano da šaran može da detektuje kroz infracrvenu svetlost. Činjenica da šaran može da detektuje širi spektar svetlosti omogućava im da vide u mračnim uslovima poput noći ili u mutnoj vodi. Mesečina je bogatija svetlošću dužih talasnih dužina, poput infracrvene, koju šaran može koristiti prilikom hranjenja u mraku.

„Po pravilu, dok se šarani ne mogu dobro fokusirati na predmete, vrlo su dobri u uočavanju brzih pokreta kako u vodi tako i van nje u jasnim uslovima. Dakle, kada vrebate ribu iz neposredne blizine, uvek se krećite polako, zaklonite se iza vegetacije na obali i pokušajte nositi odeću koja se stapa sa okolinom. Ako to učinite, trebali biste ostati neprimećeni i imati veće šanse da ribu naterate da se hrani samopouzdano i upecate je“

CLOSE
CLOSE